Muzeul vine la tine

cetatea muzicala a brasovului 2008 138

Muzeul „Casa Mureşenilor? Braşov vă invită marţi, 28 septembrie 2010, ora 1300, la conferinţa de presă ce anunţă lansarea proiectului „Muzeul vine la tine!?.
Proiectul „Muzeul vine la tine!? este desfăşurat de Muzeul „Casa Mureşenilor? Braşov cu finanţare din partea Administraţiei Fondului Cultural Naţional şi cu sprijinul partenerilor săi: Inspectoratul Şcolar al Judeţului Braşov, Şcoala Generală Homorod, Şcoala Generală Ungra, Şcoala Generală Drăguş, Şcoala Generală Poiana Mărului, Şcoala Generală Teliu.
Proiectul vizează extinderea accesului la cultură a unui grup de 250 de tineri din mediul rural al judeţului Braşov. Totodată, se urmăreşte realizarea unei legături directe între specialiştii unui muzeu din oraşul reşedinţă de judeţ şi profesori din 5 localităţi din mediul rural al judeţului. În conformitate cu priorităţile europene ale anului 2010, an dedicat şi promovării incluziunii sociale şi facilitării accesului la cultură, proiectul crează punţi între cultură şi educaţie, între cultură şi tineret încurajând cultura în zone în care este subreprezentată ca producţie şi acces.
În perioada 4 octombrie – 1 noiembre 2010 specialiştii muzeului, o echipă formată din 5 persoane (4 muzeografi şi 1 conservator) se vor deplasa în cele 5 localităţi unde vor desfăşura câte 5 programe de pedagogie muzeală în fiecare unitate şcolară: „Copiii restauratori şi conservatori? îi va ajuta să înţeleagă mai bine cu ce se ocupă specialiştii din muzee; „Vino să cunoaştem braşovenii de altădată? îi va familiariza cu personalităţile familiei Mureşianu; „Istoria costumului în secolul al XIX-lea? îi va introduce în lumea modei secolului al XIX-lea; „Să citim ziarul străbunicilor!? le va oferi ocazia să se familiarizeze cu alfabetul chirilic, folosit în provinciile româneşti până în urmă cu 150 de ani; „Comunicare şi creativitate? le va stimula creativitatea prin exerciţii de scriere creativă şi de comunicare.
Se urmăreşte totodată dezvoltarea abilităţilor profesorilor în domeniul metodelor non-formale de lucru cu elevii din mediul rural. Cadrele didactice din cele 5 şcoli vor vedea puse în practică metode educaţionale, iar baza materială a şcolilor se va îmbogăţi cu materiale didactice noi care vor putea fi refolosite – caiete de lucru şi CD cu prezentări PowerPoint create în cadrul acestui program.
Pentru mai multe informaţii şi detalii vă rugăm să luaţi legătura cu Valer Rus (director Muzeul „Casa Mureşenilor? Braşov, manager de proiect, rus.valer@gmail.com) sau cu Marinela Loredana Barna (muzeograf Muzeul „Casa Mureşenilor? Braşov, coordonator programe de pedagogie muzeala, marinelabarna@yahoo.com) sau să accesaţi site-ul Muzeului „Casa Muresenilor? Braşov, www.muzeulmuresenilor.ro, site-ul partenerului proiectului Inspectoratul Şcolar al Judeţului Braşov, www.isjbrasov.ro şi jurnalul online al proiectului www.muzeulvinelatine.blogspot.com.
În cadrul conferinţei de presă vor fi prezenţi reprezentanţi ai şcolilor partenere din judeţul Braşov.