NOAPTEA MUZEELOR

Consiliul Judetean Brasov, Muzeul „Casa Muresenilor? Brasov va invita sambata, 14 mai incepand cu ora 18,00 la NOAPTEA MUZEELOR, eveniment de succes iniţiat de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa şi aflat deja la a şaptea ediţie. Si in acest an, in noaptea de sambata, 14 mai 2010, portile muzeului vor fi deschise publicului pana la miezul noptii. In aceasta noapte brasovenii sunt invitati la: teatru, muzica, dans, arta si patrimoniu. Publicul va avea prilejul sa viziteze expozitiile permanente: Istoria familiei Muresenilor si Casa Muzicii precum si expozitia temporara: “Martori evrei ai unui secol romanesc? realizata de The Central Europe Center for Research and Documentation, Centrul de Studii Ebraice „Goldstein Goren? al Universitatii din Bucuresti si Asociatia IDEE. De asemenea va invitam la Recital vocal instrumental, sustinut de Claudia Suteu (Universitatea „Transilvania? din Brasov, Facultatea de Muzica) – ora 18,30; Recital vocal instrumental, sustinut de Alexandra Fits – ora 19,00; Piesa de teatru cu actorul Silvian Duica si actrita Cecilia Negru – ora 20,00; Recital de nai si pian sustinut de Georgia Gulea si Iulia Borgovan – ora 21,00; Reprezentatie dansul ROMANA cu Ansamblul Magura Codlea – ora 21,30; Recital de nai cu Georgia Gulea ora – 22,00 si Recital de vioara, viola si violoncel sustinut de cvartetul Kroner – ora 23,00.

INTRAREA LIBERA.