VACANŢA ARTELOR LA MUZEU

Muzeul „Casa Mureşenilor? Braşov în colaborare cu Complexul de Servicii Hărman – Locuinţa Protejată „Casa Irlanda? şi Centrul de Reabilitare Şcolară Brădet-Săcele, organizează o excursie documentară la şantierul arheologic de la Racoş-Augustin.
Cursanţii de la programele de educaţie muzeală „Vacanţa artelor la muzeu? împreună cu 10 elevi instituţionalizaţi, vor participa pentru prima dată la un exerciţiu de arheologie experimentală, vor pescui, vor vizita Cetatea medievală Racoş, dar şi Vulcanul stins sau Coloanele de Bazalt, declarate monumente ale naturii.
Atelierul de arheologie experimentală se face pentru prima dată în judeţul Braşov.
Cursurile de educaţie muzeală de la Muzeul „Casa Mureşenilor? Braşov la care au participat peste 100 de copii vor continua în luna august cu modulul de desen, pictură şi păpuşi de teatru.
Pe această cale mulţumim firmei Kronospan S.A. şi domnului Cătălin Leonte pentru tot sprijinul acordat realizării programelor noastre.