Leading Young Musicians

Braşov, 3-7 octombrie 2011
Organizator: Asociaţia Lipatti Music Production
Parteneri: Universitatea Transilvania, Muzeul Casa Mureşenilor,
Cercul Militar Braşov, Asociaţia Culturală Virtuoso, Centrul pentru Educaţie şi Formare Sintagma

Recital al pianistului Eduard Kunz în premieră în România

Unul dintre cei mai buni tineri pianişti ai lumii, Eduard Kunz, susţine pentru prima dată un recital în România.
Evenimentul are loc luni, 3 octombrie 2011, la Casa Armatei din Braşov. Recitalul începe la ora 19.00, iar intrarea este gratuită.
Pianistul Eduard Kunz va interpreta:

Debussy – Clair de lune
Ravel – Gaspard de la nuit
Liszt – Consolations S.172 nr. 1, 2, 3
Rachmaninov – Moments musicaux op. 16, nr. 3, 4
Liszt – Rapsodia ungară nr. 12

Născut în Rusia, absolvent al Conservatorului Ceaikovsky din Moscova şi al Royal Northern College of Music din Manchester, Eduard Kunz este câştigator a treisprezece premii întâi la competiţii internaţionale, precum Concursul Internaţional din New Orleans, Concursul Internaţional de Pian Paderewski din Varşovia, Concursul Internaţional Grand Konzerteum din Atena sau Concursul Internaţional Horowitz din Kiev.
Recitalul de la Braşov al pianistului Eduard Kunz are loc în deschiderea „Leading Young Musicians Masterclass?. Cursurile de măiestrie „Leading Young Musicians? se adresează tinerilor muzicieni din România şi din străinatate, atât elevi şi studenţi, cât şi pianişti la început de carieră, care doresc să îşi aprofundeze experienţa artistică şi să se pregătească pentru viaţa profesională prin intermediul studiului şi sfaturilor primite de la muzicieni tineri renumiţi internaţional. Anul acesta participanţii la cursurile de măiestrie îl vor avea ca profesor pe Eduard Kunz.
Organizator: Asociaţia Lipatti Music Production.
Proiectul este finanţat de Administraţia Fondului Cultural.
Detalii găsiţi pe site-ul evenimentului: www.lymmasterclass.com.
Persoană de contact: Anca Preda, coordonator de proiect, telefon: 0745.526.876.