ROMANA DANS DE SOCIETATE BRAŞOVEAN

Consiliul Județean Brașov și Muzeul „Casa Mureșenilor? au plăcerea să vă invite marți, 17 ianuarie 2012, ora 12.00, la vernisajul expoziției „Romana. Dans de societate brașovean?.
Compus în toamna anului 1849 de profesorul, redactorul, academicianul, Iacob Mureşianu, elegantul dans de salon „Romana?, inspirat din dansurile populare româneşti, opus „facilului dar răspânditului Cadril la modă?, s-a dansat în mod oficial la balul „Reuniunii femeilor române? în iarna anului 1851 iar apoi la toate balurile din Brașov, din restul Transilvaniei, din Banat sau la balurile studențimii românești din Budapesta și Viena.
Bazată pe interactivitate, expoziția provoacă vizitatorul să descopere informații referitoare la istoricul dansului.
Expoziția va fi deschisă în perioada 17 ianuarie-2 martie 2012 la sediul muzeului din Piața Sfatului nr. 25.