Proiect „ROMANA pentru toţi – un dans istoric se întoarce în comunitate”

Muzeul „Casa Mureşenilor? Braşov este partener alături de Inspectoratul Şcolar al Judeţului Braşov şi Casa de Cultură a municipiului Codlea în proiectul ROMANA pentru toţi – un dans istoric se întoarce în comunitate, finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional.
Proiectul îşi propune educarea tinerilor, cultivarea, promovarea şi răspândirea culturii şi tradiţiilor româneşti, crearea unui climat propice dezvoltării tinerilor prin dans, muzică, educaţie fizică, prin deprinderea practică a coregrafiei dansului Romana şi creşterea gradului de cunoştiinţe cu privire la dansul de societate ROMANA. Muzeul Casa Mureşenilor Braşov împreună cu partenerii săi intenţionează desfăşurarea unor cursuri, într-o manieră interactivă, cu 160 elevi din licee braşovene în urma cărora elevii îşi vor însuşi cunoştinţe istorice, teoretice şi practice privitoare la dansul ROMANA. La începerea cursului, specialiştii muzeului vor face prezentări interactive cu istoricul dansului. În fiecare liceu implicat se va constitui câte un grup de 8 perechi de elevi care, timp de 6 săptămâni, sub îndrumarea unui instructor de dans, vor învăţa să danseze ROMANA. Cursurile se vor încheia cu un eveniment public în care vor dansa ROMANA toţi cei 160 elevi beneficiari direcţi împreună cu instructorii lor.
Proiectul se va derula în perioada 16.08.2012- 15.11.2012.
Pentru informaţii şi detalii suplimentare vă rugăm să luaţi legătura cu dr. Valer Rus, director la Muzeul „Casa Mureşenilor? Braşov şi manager de proiect, rus.valer@gmail.com.