Conferinţa „175 de ani de la înfiinţarea Gazetei de Transilvania”

Muzeul „Casa Mureșenilor? Brașov, Biblioteca Județeană „George Barițiu? și Inspectoratul Școlar al Județului Brașov vă invită marți, 12 martie 2013, ora 12.00, la conferința dedicată zilei de 12 martie 1838, dată la care apărea la Brașov primul ziar politic al românilor ardeleni, „Gazeta de Transilvania?, condus de George Barițiu și mai târziu de Iacob Mureșianu. La eveniment vor participa specialiști ai Muzeului „Casa Mureșenilor? și ai Bibliotecii Județene „George Barițiu?.
Anul acesta se împlinesc 175 de ani de la apariția publicației brașovene și cu această ocazie muzeul, alături de Școala Generală nr.13, Școala Generală din Ghimbav, Colegiul Naţional „Andrei Șaguna? și Colegiul „Unirea? Brașov va realiza un ziar on line www.gazetatransilvaniei.ro la care vor colabora elevi de la școlile amintite mai sus.
Pentru informații suplimentare contactați pe Ovidiu Savu- șef serviciu Istorie, coordonatorul programului la telefon 0268- 477.864.