Comunicat de presă

Speranță prin cultură

Unitatea de Asistență Medico-Socială de Pneumoftiziologie Sânpetru, alături de partenerii: Muzeul „Casa Mureșenilor? Brașov, Asociația Culturală Museion Brașov și Asociația Colors Brașov, anunță începerea proiectului „Speranță prin cultură? – proiect finanțat cu sprijinul Administrației Fondului Cultural Național.

Proiectul își propune îmbunătățirea nivelului calității vieții prin intermediul culturii la persoanele asistate social și/sau cu afecțiuni pneumoftiziologice din Județul Brașov.

50 de beneficiari din Unitatea de Asistență Medico-Socială de Pneumoftiziologie Sânpetru vor fi implicati într-o serie de programe educaționale pentru adulți bazate pe cultură. Aceste programe se vor desfășura la sediul unității medicale din Sânpetru. Grupul de beneficiari va fi împarțit în cinci subgrupe care vor desfășura activități educațional-culturale sub îndrumarea unor lectori proveniți din organizațiile partenere: Muzeul „Casa Mureșenilor? Brașov și Asociația Culturală Museion Brașov, aceștia fiind asistați în permanență de voluntarii Asociației Colors Brașov.

Cele cinci ateliere educaționale vor fi diferențiate în funcție de aria tematică propusă: istorii personale, scriere creativă, teatru, arte plastice, muzică/dans. În cadrul fiecărui atelier, lectorii vor folosi metode educative interactive, adaptate specificului educației cu adulții și, în mod particular, persoanelor asistate social și/sau cu afecțiuni pneumoftiziologice.

Pentru mai multe detalii vă invităm joi, 16 mai 2013, ora 11.00, la conferința de presă organizată cu ocazia începerii proiectului la sediul din Sânpetru al Unității Medico-Sociale. Vor fi prezenți o parte din beneficiari, lectori, reprezentanții instituțiilor publice și ai asociațiilor non-guvernamentale partenere în proiect, precum și din managementul acestuia.

Persoane de contact: Laura Bratosin – tel. 0722.287214 si
Bogdana Banu – tel. 0726.710017