Decernarea premiilor concursului de poezie „Andrei Mureșanu?

Muzeul „Casa Mureșenilor? Brașov vă invită vineri, 21 iunie 2013, orele 12, la festivitatea de decernare a premiilor concursului de poezie „Andrei Mureșanu?.
Această competiție este unicat în peisajul muzeal brașovean și se află la a X-a ediție. La provocarea lansată de muzeu au răspuns 29 de participanți de toate vârstele din Brașov, din țară și chiar din străinătate. Aceștia au propus juriului câte trei lucrări din creația poetică personală. Din juriu fac parte doi poeți brașoveni cunoscuți și un reprezentant al muzeului. Premiile sunt oferite de Consiliul Județean Brașov.
Organizarea acestui concurs de poezie în luna iunie a fiecărui an se datorează faptului că în această lună a anului 1848, Andrei Mureșanu publica în Foaie pentru minte, inimă și literatură poezia „Un răsunet?, actualul Imn Național al României, cunoscut astăzi ca „Deșteaptă-te române!?.