Consiliul Județean Brașov și Muzeul Casa Mureșenilor Brașov, alături de partenerii lor Asociația Depoul de Artă Urbană și Agenția de Dezvoltare Durabilă a Județului Brașov anunță câștigarea proiectului „Fatzada istorică?, proiect cultural finanțat de Administrația Fondului Cultural Național. Proiectul „Fatzada istorică? își propune diversificarea ofertei cultural-turistice din orașul Brașov prin intermediul realizării unei lucrări murale istorice de mari dimensiuni (25 m x 2 m = 50 mp) pe peretele calcan din curtea interioară a unui imobil din centrul istoric al orașului (Piața Sfatului). Pentru realizarea acestui proiect se va lucra pe trei paliere. Într-o primă etapă se va realiza o documentare istorică cu privire la evoluția costumului la Brașov între secolele XIII-XIX. La al doilea nivel va fi realizată selecția artiștilor și realizarea efectivă a lucrării plastice. La al treilea nivel va fi realizată o campanie majoră de promovare a noului obiectiv turistic. Se vizează creșterea numărului de turiști informați care vizitează centrul istoric al Brașovului, totodată creșterea numărului de vizitatori ai muzeului care funcționează în imobilul respectiv, Casa Mureșenilor Brasov – Muzeul imnului național.