Festivalul de dans istoric ROMANA

Consiliul Județean Brașov și Muzeul Casa Mureșenilor Brașov, alături de partenerii lor Asociația Georgius, Asociația Ars Saltandi, Centrul Cultural Reduta, Opera Brașov și Casa de Cultură a Municipiului Codlea anunță câștigarea proiectului „Festivalul de dans istoric Romana?, proiect cultural finanțat de Administrația Fondului Cultural Național. Proiectul își propune realizarea primului festival de dans istoric din România la Brașov. În perioada de pregătire a implementării proiectului, liderul de proiect alături de partenerii săi va identifica, documenta și pregăti dansuri istorice europene care vor fi valorificate sub forma unor rapoarte de cercetare, tematică pentru o expoziție fotodocumentară multimedia, cursuri tematice de dans istoric pentru amatori și profesioniști. Rezultatele acestei etape din procesul de pregătire a festivalului vor fi valorificate în perioada desfășurării evenimentului principal al proiectului care va cuprinde: o expoziție fotodocumentară multimedia despre evoluția dansurilor istorice europene din secolele XVII-XIX, o demonstratie a dansului de societate ROMANA, zece demonstrații cu grupurile de dansatori, urmate de ateliere în care spectatorii pot învăța primele măsuri ale dansurilor prezentate sub îndrumarea instructorilor, scurte conferințe de specialitate, secvențe muzicale susținute de Formația de muzică veche Codex și demonstrații profesioniste asigurate de Ansamblul Passeggio, corespunzătoare tematicii festivalului. Dansuri istorice din secolele XVII-XIX vizate de proiect sunt: menuet, sarabanda, allemande, gigue, gavotte, rigaudon, passacaille, quadril, reel, anglaise, cotillion, polka, poloneza, ROMANA. Publicul va fi încurajat să participe în mod activ în cadrul atelierelor de dans programate în zilele festivalului. Activitățile vor fi organizate cu sprijinul organizațiilor partenere în proiect, cu sprijinul autorităților locale și cu implicarea directă a publicului. Festivalul va completa agenda cultural turistică a unuia dintre cele mai vizitate orașe din România. Evenimentul va fi promovat intensiv prin materiale tipărite difuzate cu o lună înainte, rețele de socializare, site-uri de internet, parteneri și mass-media.