SIMPOZION „MARI GEOGRAFI BRAŞOVENI?

TIMP ȘI SPAȚIU ÎN CARTOGRAFIA BRAȘOVEANĂ.
DE LA HONTERUS LA ZBORURILE COSMICE
Ediţia a VIII-a

Muzeul „Casa Mureşenilor? Braşov vă invită vineri, 18 octombrie 2013, ora 11,00, la conferinţa dedicată cartografiei brașovene.
În cadrul întâlnirii vor prezenta lucrări: prof. asoc. Şerban DRAGOMIRESCU (Bucureşti), Gernot NUSSBÄCHER, Măriuca RADU, Dr. Ruxandra NAZARE, Mihaela LUPU, Dr. Bogdan Florin POPOVICI.
Totodată, în cadrul evenimentului vor fi decernate premii elevilor participanţi la olimpiadele judeţene şi naţionale de geografie de către Şerban Dragomirescu, membru al Comitetului Naţional de Geografie (Bucureşti). De asemenea, Mircea Oaneș, elev în clasa a XI-a la Liceul de Muzică „Tudor Ciortea? Braşov va susține, la chitară, un recital muzical.
Premiile sunt oferite de National Geographic România, Editura Corint, Editura Didactică și Pedagogică, Institutul Goethe Bucureşti, Biblioteca Judeţeană „G. Bariţiu? Braşov, Muzeul „Casa Mureșenilor? Brașov, Societatea de Geografie din România – Filiala Brașov.
Evenimentul este organizat în colaborare cu Inspectoratul Şcolar al Judeţului Braşov.