Expoziţia ”Marile cărți mici”

AFIS baciu carti miniaturale Consiliul Județean Brașov și Casa ”Ștefan Baciu” vă invită marți, 1 aprilie 2014, ora 13,00, la deschiderea expoziţiei ”Marile cărți mici”, curator Bianca Micu. Vizitatorii sunt invitaţi să descopere o colecţie de 38 de cărţi în miniatură, din patrimoniul Muzeului „Casa Mureşenilor” Braşov.
Create iniţial pentru a putea să ne însoţească în toate călătoriile noastre fără a ne îngreuna valizele, cărţile în miniatură au devenit mai populare către sfârşitul secolului al XIX-lea, luând forma dicţionarelor, povestirilor religioase dar, mai ales, a ghidurilor turistice. Realizarea lor a reprezentat o adevărată dovadă de măiestrie atât din partea tipografilor cât şi din partea gravorilor.
Expoziţia va fi deschisă în perioada aprilie – septembrie 2014.
Vă așteptăm.