SIMPOZION „MARI GEOGRAFI BRAŞOVENI” Cutremurele vrâncene – o provocare interdisciplinară 100 de ani de la nașterea academicianului LIVIU CONSTANTINESCU Ediţia a IX-a

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov vă invită vineri, 17 octombrie 2014, ora 1100, la conferinţa dedicată seismologiei.
În cadrul conferinţei vor prezenta lucrări: prof. asoc. Şerban DRAGOMIRESCU (Bucureşti), Gernot NUSSBÄCHER, prof. dr. Paul GEORGESCU, prof. dr. Dan LUNGU.
În cadrul evenimentului vor fi decernate premii elevilor participanţi la olimpiadele judeţene şi naţionale de geografie de către Şerban Dragomirescu, membru al Comitetului Naţional de Geografie (Bucureşti). De asemenea, în cadrul programului vor avea loc intervenţii muzicale susţinute de elevi ai Liceului de Muzică „Tudor Ciortea” Braşov.
Premiile sunt oferite de National Geographic România, Institutul Goethe București, Editura Corint, dr. Andrei Soare, Biblioteca Judeţeană „G. Bariţiu” Braşov, Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov.
Evenimentul este organizat în colaborare cu Inspectoratul Şcolar al Judeţului Braşov.

Manager,
Dr. Rus Valer