IN MEMORIAM MARIA PETRAȘCU (1953-2012)

foto Maria PetrascuMuzeul „Casa Mureșenilor” Brașov organizează joi, 26 februarie 2015, ora 1300, o evocare de suflet dedicată fostei ziariste Maria Petrașcu.
Evenimentul cultural „Amintiri despre Maria Petrașcu” este organizat de Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov și reprezentanți ai familiei.
Într-un articol online publicat în urmă cu câțiva ani Maria Petrașcu scria: „Sunt jurnalist. Îmi fac meseria cu pasiune, aceeași ca și atunci când am scris primul articol de ziar. Nu am obosit, nu m-am plictisit și nu am abdicat de la principiile care guvernează această profesie. Nu m-am îmbogățit financiar, ci doar spiritual.”
La eveniment sunt invitați ziariști, colegi, prieteni, membrii ai familiei, reprezentanți ai revoluționarilor brașoveni, foști deținuți politic și ai Asociației „15 Noiembrie 1987”.