Lansare album „Regalitatea şi Marea“, autor dr. Doina Păuleanu

Consiliul Județean Brașov, Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov, Muzeul de Artă Constanța și Editura Monitorul Oficial vă invită joi, 21 ianuarie 2016, orele 17.00, la sediul Muzeului „Casa Mureșenilor”, la lansarea albumului Regalitatea şi Marea, semnat de dr. Doina Păuleanu, director al Muzeului de Artă Constanţa.

Potrivit autoarei, volumul se referă exclusiv la regele Carol I şi regina Elisabeta şi se concentrează în jurul proiectului regelui de a moderniza Dobrogea şi, implicit, Constanţa.
Dr. Doina Păuleanu a absolvit Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu”, Bucureşti, secţia „Istoria şi Teoria Artei“, este doctor în istorie şi a publicat mai multe lucrări de istoria artei, antropologie urbană, imagologie şi management cultural.