IN MEMORIAM ANDREI MUREȘANU

Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov, în colaborare cu Inspectoratul Școlar al Județului Brașov, Liceul „Andrei Mureșanu” și Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Dumitru Stăniloae” Brașov, organizează miercuri, 16 noiembrie 2016, un program cultural dedicat poetului Andrei Mureșanu (1816-1863):
– ora 11.00, Liceul „Andrei Mureșanu”: întâlnirea participanților, prezentări despre viața și activitatea poetului;
– ora 12.00, Cimitirul Bisericii Sf. Paraschiva Groaveri Brașov: depunere coroane;
– ora 13.00, Muzeul „Casa Mureșenilor”: prezentări, vizită (elevi ai Liceului „Andrei Mureșanu” și ai Seminarului Teologic);
– ora 17.00, Muzeul „Casa Mureșenilor”: Recitalul de la ora cinci – In Memoriam Andrei Mureșanu, recital vocal susținut de artiști ai Operei Brașov.
Viața, activitatea și opera poetului Andrei Mureșanu vor fi prezentate de inspector școlar prof. dr. Ciprian-Gabriel Șandor, director prof. Niculae Cioc și istoricul Ovidiu Savu.
andrei-muresanu-1816-1863