Patrimoniul tehnic

Consiliul Județean Brașov, Muzeul Casa Mureșenilor Brașov, Ministerul Culturii, Complexul Național Muzeal Moldova Iași și Muzeul Științei și Tehnicii „Ștefan Procopiu” organizează expoziția „Patrimoniul tehnic. Măiestrie. Creativitate. Diversitate”.

Aceasta conține 178 bunuri culturale de patrimoniu aparținând Muzeului Științei și Tehnicii „Ștefan Procopiu”, și contribuie la o mai bună cunoaștere a moștenirii naționale cu privire la apariția și evoluția meteorologiei, telefoniei, radiocomunicației, aviației, înregistrarea și redarea sunetului, fotografie, mineralogie. La acestea se adaugă valoroase mărturii memoriale despre savanții Petru Poni, Radu Cernătescu și Ștefan Procopiu. Dintre numeroasele obiecte prezente în cadrul expoziției atrage atenția o vioară electromagnetică fără cutie de rezonanță, inventată de Gabriel Dimitriu.

Expoziția va fi deschisă publicului în perioada 9 decembrie 2016 – 31 martie 2017. Program: Luni – Sâmbătă, 9.00-17.00.
afis-patrimoniul-tehnic