afis vrÎn perioada august-noiembrie 2017, Muzeul ”Casa Mureșenilor” Brașov alături de partenerii Universitatea Transilvania – Facultatea de Sociologie și Comunicare și Inspectoratul Școlar al Județului Brașov derulează proiectul cultural Realitatea virtuală – soluție inovatoare de protejare și promovare a patrimoniului, aria tematică Patrimoniu cultural național, co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.
Proiectul propune introducerea unei soluții inovatoare de protejare și promovare a patrimoniului, prin intermediul aplicațiilor de realitate virtuală și realitate augmentată, în cadrul expoziției permanente a Muzeului ”Casa Mureșenilor” Brașov pentru transformarea muzeului într-un loc de explorare și descoperire prin promovarea interacțiunii și implicării emoționale a vizitatorilor.
Proiectul se adresează elevilor, vizitatorilor români și străini care vor vizita expoziția permanentă a Muzeului ”Casa Mureșenilor” Brașov începând cu luna octombrie 2017.