ISTORIA LA PERSOANA ÎNTÂI – EDIȚIA A II-A

afis complet proiect

Asociaţia Cultour este în căutarea a opt braşoveni care îşi doresc să intre în pielea celor mai importante personalităţi ale oraşului. Demersul face parte din proiectul „Istoria la persoana întâi”, ediția a II-a, inițiat și coordonat de Asociaţia Cultour, finanțat de Primăria Municipiului Brașov, în cadrul liniei de finanțare Proiecte culturale I/2017, având ca parteneri de încredere: Muzeul Casa Mureșenilor Brașov și Centrum House Hostel Brașov.

• Cine se poate implica?
Dacă ești în căutarea unei experiențe inedite
Dacă îți plac role-play-urile
Dacă vorbești o limbă de circulație internațională
Dacă vrei să îți testezi calitățile de public speaking
Trimite-ne un email în care să ne spui câteva cuvinte despre tine și un CV pe adresa info@asociatia-cultour.ro

• De ce “Istoria la persoana întâi” ?
Vei participa la un training de formare creat de o echipă de specialiști: un istoric și un ghid cu experiență! (10-14 iulie)
Vei interacționa cu localnici, dar și cu turiști.
Vei avea program part-time și vei fi plătit pentru activitatea ta (17 iulie-12 septembrie).

• Informaţii despre proiectul cultural “Istoria la persoana întâi – ed. a II-a”
În această vară Piața Sfatului va prinde viață prin prezența personajelor istorice marcante ale Brașovului care vor avea rolul de a oferi o experiență unică localnicilor și turiștilor. În perioada 17 iulie – 12 septembrie 2017, opt ghizi-personaje istorice vor interpreta într-o manieră personală poveștile de viață ale personalităților evocate, vor îndruma și ajuta turiștii să descopere o parte din istoria Brașovului.
Localnicii și turiștii vor putea să îi cunoască îndeaproape, să le pună întrebări și de ce nu, chiar să se pozeze cu ei! Ghizii-personaje istorice îi vor așteapta cu bună dispoziție, povești și istorii brașovene.

Proiect finanțat din bugetul municipiului Brașov
stema mica pmbv