Expoziția ”TRENCH ART – ARTA TRANȘEELOR”

Afiș Trench Art Bun

Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov găzduiește în perioada 2 februarie-2 iunie 2018 expoziția „Trench art – Arta din tranşee” – prima expoziţie din România realizată în jurul acestui concept. Integrarea colecţiei inginerului Cristian Dumitru într-o atmosferă a epocii a determinat introducerea în expoziţie a unor fotografii, scrisori, uniforme şi hărţi militare, brevete, medalii şi alte obiecte specifice războiului aflate în patrimoniul Muzeului „Vasile Pârvan” din Bârlad.
Fenomenul Trench art este asociat în special cu Primul Război Mondial, când, atât civilii cât şi soldaţii trebuiau să găsească mijloace de a face bani pentru a cumpăra hrană şi cele necesare traiului.
Expertul în Trench art, Nicholas J. Saunders, explică acest fenomen „ca fiind orice obiect obţinut de soldaţi – civili şi prizonieri de război – din material de război, atâta timp cât obiectul şi meşterul sunt asociaţi în timp şi spaţiu cu un conflict armat şi consecinţele lui.”