Dublă lansare de carte

Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov și Direcția Județeană pentru Cultură Brașov vă invită la o dublă lansare de carte, care va avea loc vineri, 16 septembrie 2022, ora 12.00, la sediul muzeului din Piața Sfatului, nr. 25. Cele două volume sunt semnate de expertul în patrimoniu cultural mobil Gheorghe Mitran și se intitulează „Icoanele românilor din Țara Bârsei” și „Portrete ilustre ale istoriei Brașovului”. Cele două cărți valorifică științific patrimoniul cultural, artistic și istoric brașovean, și conferă o nouă perspectivă de cunoaștere și percepție a moștenirii noastre culturale, reprezentând și o realizare editorială în condiții grafice deosebite. Invitați pentru prezentarea cărtilor sunt pr. protopop Dănuț Benga, directorul Direcției Județene pentru Cultură Brașov, Ruxandra Ștefan, și autorul volumelor, Gheorghe Mitran. Vă așteptăm!

Manager
Dr. Valer Rus