Istoria vestimentatiei

Vestimentația în secolul al XIX-lea

Vestimentația în secolul al XIX-lea

Moda vieneză este la îndemâna provincialilor datorită croitorilor care asigură haine „croite după jurnalul de Viena”. În perioadavictoriană (1837-1870) rochiile sunt prevăzute cu crinolină. Crinolina a fost la origine un material rigid cu o ţesătură din păr de cal şi o urzeală de bumbac sau fire de lână. Ţesătura a apărut pentru prima dată în 1830, dar pe la 1850 cuvântul însemna un jupon rigid sau o structură de metal rigidă  în formă de fustă care trebuia să susţină poalele rochiei în forma cerută. În zilele noastre, cea mai spectaculoasă moştenire din moda secolului al XIX-lea este rochia de mireasă. În ultimul sfert de secol XIX, se renunţă la crinolină în favoarea suportului de turnură. Canoanele frumuseţii secolului al XIX-lea cer o subtilă îmbinare între mic şi mare. Astfel pantoful cel mai mic este semnul frumuseţii celei mai mari. Odată cu rochia doamnelor se schimbă şi accesoriile. La sfârşitul secolului al XI-lea, pălăriile arătau ca adevărate „grădini de zarzavat, acoperite cu egrete, aripi de păsări, flori şi panglici, iar modistele numesc acest aranjament „varză”.

Pentru domni, secolul al XIX-lea este unul cu barbă şi mustăţi. Dezvoltarea industriei capitaliste transformă costumul burghezului înstărit într-un coş de fabrică”, datorită austerităţii şi a formelor ţepene, datorită „ţilindrului” (jobenului), a mânecilor şi pantalonilor tubulari şi a culorii dominante a hainelor care era negrul. Începând de acum, moda masculină va rămâne aceeaşi, cu trasformări minime, de la o epocă, la alta. Pălăria pentru domni era un mijloc de a atrage atenţia, de a sublinia diferenţa, generator al unor gesturi care demonstrau buna cunoaştere şi uşurinţa de a folosi eticheta dar şi o modalitate de a întrerupe sau termina o întâlnire

Mai multe

Istoria vestimentatiei Conține 28 documente.

pe pagină
Se afişează 25-28 din 28 articole