Alexandru Mocioni

Alexandru Mocioni (1841-1909), scriitor, jurnalist, politician, deputat și compozitor, este una din cele mai reprezentative personalități din viața publică a românilor din Ungaria și Transilvania în ultimele decenii ale secolului al XIX-lea.

Debutul pe scena politicii a avut loc la scurt timp după terminarea studiilor. A fost deputat în parlamentul maghiar. Protejarea prin lege a drepturilor naționalităților conlocuitoare din Ungaria sau primul proiect de lege pentru înființarea unui teatru românesc sau petiția tinerilor români de a dezbate proiectul de lege privind înființarea unei universități în limba română la Cluj, sunt printre cele mai importante demersuri ale lui Alexandru Mocioni.

Este cel care pune bazele Partidului Național al Românilor din Banat și Crișana și al cărui prim președinte este ales. Partidul după patru luni va fuziona cu Partidul Național Român din Transilvania iar conducerea va fi preluată de Ilie Măcelariu.

În anul 1874 renunță la mandatul său politic alegând pasivitatea în lupta politică. Lupta însă a continuat-o prin publicistică și conferințe naționale.

S-a implicat în sprijinirea culturii românești din Transilvania, contribuind financiar la constituirea „Societății pentru fond de teatru românesc” și a numeroase școli românești.

În 1872, înființa împreună cu unchiul său, Antoniu, banca Albina din Sibiu.

În anul 1890 se căsătorește cu văduva lui Gheorghe Mocioni, Elena Mocioni de Foen.

Între 1901-1905 a îndeplinit funcția de președinte al ASTREI.

Mai multe

Alexandru Mocioni Conține 70 documente.

pe pagină
Se afişează 1-24 din 70 articole