Aurel Muresianu

Dr. AUREL MUREŞIANU (1847-1909)
fiul lui Iacob Mureşianu

Doctor al Facultăţii de Drept din Viena, renunţă la o strălucită carieră juridică în capitala imperiului pentru a prelua în 1878 conducerea „Gazetei Transilvaniei”, devenind primul ziarist profesionist din Transilvania. Foarte activ în viaţa politică, se află printre fondatorii Partidului Naţional Român, făcând parte aproape în permanenţă din Comitetul Central al acestuia, „Gazeta Transilvaniei” devenind oficios al partidului. Este autorul unuia dintre cele două proiecte care au stat la baza Memorandului din 1892 şi s-a numărat printre apărători în Procesul Memorandiştilor, militând pentru dreptul fiecărui cetăţean de a se putea apăra în limba maternă.

One Response to “Aurel Muresianu”

1. […] This post was mentioned on Twitter by Casa Muresenilor. Casa Muresenilor said: Articol: Aurel Muresianu http://muzeulmuresenilor.ro/new/2010/04/29/aurel-muresianu/ […]