Conferință de presă – Fatzada istorică – Proiect pilot de diversificare a ofertei cultural-turistice din orașul Brașov

Muzeul Casa Mureșenilor Brașov alături de partenerii săi Agenția de Dezvoltare Durabilă a Județului Brașov și Asociația Depoul de Artă Urbană vă invită marți, 5 noiembrie 2013, ora 12.00, la conferința de presă prilejuită de încheierea proiectului cultural „Fatzada istorică – Proiect pilot de diversificare a ofertei cultural-turistice din orașul Brașov?, proiectu finanțat de Administrația Fondului Cultural Național, sesiunea de finanțare II/2013, aria tematică Activități Muzeale.
Ca urmare a implementării proiectului oferta cultural-turistică a orașului Brașov s-a îmbogățit cu un nou punct de interes: o lucrare murală de 50 mp realizată pe peretele calcan din curtea interioară a muzeului. Lucrarea murală, executată de 4 artiști plastici, reprezintă evoluția costumului la Brașov între secolele XIII-XIX. Turiștii vor avea ocazia să-și consolideze cunoștințele într-o manieră interactivă și să realizeze poze suvenir, personajele din lucrare fiind reprezentate în mărime naturală.

Director,
Dr. Valer Rus