Lansarea de carte Johannes Honterus – Rudimenta Cosmographica (Elementele cosmografiei)

Muzeul ”Casa Mureșenilor” găzduiește vineri, 13 noiembrie 2015 ora 13:00 lansarea de carte Johannes Honterus – Rudimenta Cosmographica (Elementele cosmografiei) – publicația cu cel mai mare succes la scară europeană a umanistului brașovean. Forma finală a cărții a apărut în 1542 la Brașov în limba latină și este inclusă sub formă de facsimil în prezentul volum căruia se adaugă traduceri în limbile română, germană și maghiară. Studiile introductive – printre altele din partea cunoscutului istoric brașovean Gernot Nussbächer – relevă succesul cărții lui Honterus în cadrul învățământului pe vechiul continent de-a lungul secolelor. Carte dorește a contribuii la mai buna cunoaștere a valorilor umaniste din epoca Reformei într-un context european.
Apariția cărții este fructul unei colaborări între Societate de Studii Transilvane, Biserica Evanghelică C.A. Brașov și Forumul Democrat al Germnilor din Brașov. Din rândul editorilor vor fi prezenți la lansare Dr. Robert Offner, Regensburg, și Thomas Șindilariu, Brașov.